fbpx

Prawdopodobnie znasz zasadę 10000 godzin? Tyle czasu potrzeba na praktykę i ćwiczenia aby osiągnąć mistrzostwo w jakiejś dziedzinie. Nic dziwnego, że siedzisz w ćwiczeniówce godzinami i zdobywasz kolejne kamienie milowe w swojej muzycznej karierze.

Tylko, czy spędzasz ten czas efektywnie?

Autopilot nie pomaga…

Większość ludzi poświęca się praktykowaniu i ćwiczeniom w sposób bardzo automatyczny. Można powiedzieć, że będąc na autopilocie grają kolejne utwory tak długo aż poszczególne frazy są zagrane prawidłowo i nie pojawiają się pomyłki. Na takie ćwiczenia poświęcają bardzo dużo czasu – godziny, całe dnie, tygodnie.

Zastanówmy się jednak. Czy bezwiedne powtarzanie utworu tak długo, aż ten wreszcie wyjdzie jest najbardziej efektywnym sposobem ćwiczenia?

…a może nawet szkodzić

Domyślasz się mojej odpowiedzi, prawda? Zdecydowanie można ćwiczyć bardziej efektywnie. Mało tego, ćwiczenie na autopilocie i ciągłe powtarzanie utworów może powodować utrwalanie złych nawyków i błędów. A tyle czasu ile poświęcasz na wyuczenie się błędnego grania, będziesz musiała poświęcić na odkręcenie tego złego nawyku.

Co w takim razie można zrobić w zamian za te godziny spędzone w ćwiczeniówce?

Efektywne wykorzystanie czasu

Nie ma takiej metody, która spowoduje, że w ogóle nie trzeba ćwiczyć 😉 Ale są metody, dzięki którym ten sam czas, który spędzamy na treningu muzycznym jest bardziej efektywnie wykorzystany. Ewentualnie nawet krótszy czas wystarcza do opanowania tego samego poziomu co wcześniej.

Uważne ćwiczenie

W opozycji do autopilota, typowego dla zdecydowanej większości muzyków i młodych adeptów muzyki, jest uważne ćwiczenie (już nie takie popularne, choć wierzę że to się zmienia). Zamiast bezwiednego powtarzania utworów – do chwili aż się wreszcie uda – gdy ćwiczymy uważnie, cała nasza koncentracja i skupienie skierowane jest na dany utwór. Często wiąże się to również z dzieleniem utworu na poszczególne fragmenty, które rozpracowywane są osobno, czy rozpoczynaniem gry z różnych miejsc w danym utworze czy z innymi technikami, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu i opanowaniu materiału.

Pełne poświęcenie uwagi podczas ćwiczenia jest na pewno bardziej wymagające niż granie na autopilocie, co też zwyczajnie powoduje, że szybciej będziesz się czuć zmęczona. I to jest jak najbardziej naturalne! Całe nasze siły umysłowe idą wtedy w jednym kierunku.

Korzyści z uważnego życia

Nauka pokazuje, że w zasadzie we wszystkich aspektach naszego życia uważne funkcjonowanie przynosi bardzo dużo korzyści. Uważność sprawia, że zauważamy to co się dzieje wokół nas, ale też to co się dzieje z naszym ciałem. Wreszcie, potrafimy zauważyć, w którym miejscu popełniamy błędy i jesteśmy w stanie w skupieniu nad tymi błędami i trudnościami pracować. Uważne ćwiczenie będzie więc dawało więcej możliwości analizowania tego co się dzieje w danym momencie i reagowania.

Autopilot i uważność a występy

Gdy ćwiczysz na autopilocie to wielu rzeczy nie zauważasz. Nie odczuwasz napięcia w barku, nie zauważasz, że błąd który popełniasz związany jest ze specyficznym miejscem we frazie, która się akurat tutaj zaczyna. Nie zauważasz w jaki sposób poruszasz rękami czy jak ustawiasz swoje ciało. Wiele błędów, które potem się ujawniają (na przykład podczas koncertu czy przesłuchania) może wtedy wynikać właśnie z tego braku świadomości. Nie wiesz, że to się dzieje, a podczas ważnych wystąpień jesteś znacznie bardziej skupiona, znacznie bardziej świadoma i rzeczy, których dotychczas nie zauważałaś teraz przybierają na sile. Bo teraz uważnie słuchasz, myślisz, kierujesz swoje skupienie – bo to występ.

Autopilot jest OK, ale nie w sali ćwiczeniowej

Autopilot przydaje się w życiu – na przykład wtedy, gdy nie musisz się zastanawiać nad tym jak zmieniać biegi w samochodzie podczas manewru wyprzedzania, bo to już jest tak automatyczne, że wręcz niezauważalne. Ale gdy chcesz osiągnąć mistrzostwo, gdy chcesz grać bardzo dobrze, świetnie, gdy chcesz dobrze sobie radzić z tremą – potrzebujesz takiego ćwiczenia, które będzie stało w opozycji do autopilota i będzie dawało pełną uważność na to co się dzieje podczas przygotowań.

 

Spodobało Ci się?

Podziel się tym z kimś, komu może się to przydać, albo spodobać 🙂