fbpx

Kim jestem?

Dr Maria Chełkowska-Zacharewicz, psycholog dla muzyków, trener. Muzykę kochałam od najmłodszych lat, ale dopiero będąc na studiach zrealizowałam moje marzenie o szkole muzycznej. Jestem więc absolwentką szkoły muzycznej w klasie śpiewu.

Zanim skończyłam „muzyczną” to byłam już od kilku lat psychologiem. Połączyłam więc moją pasję do muzyki i psychologii tworząc zestaw często przyprawiający rozmówców o zadziwienie: Psycholog muzyki? A co to, czym się zajmujesz?

Czym się zajmuję w Strefie Harmonii?

Tym, czym chciałam od początku mojej przygody z muzyką i szkołą muzyczną 🙂

Stworzyłam Strefę Harmonii aby pomagać muzykom w efektywnym ćwiczeniu i radzeniu sobie z tremą, bo sama miałam z tym trudności i wiem, że czasem trudno znaleźć odpowiednie wsparcie.

Wspieram więc muzyków, ale też nauczycieli czy rodziców uczniów szkół muzycznych, którzy chcą jeszcze lepiej wspomagać w rozwoju młodych adeptów muzyki.

Skąd moje doświadczenie i wiedza?

Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia, warsztaty i zajęcia dydaktyczne wykorzystując wiedzę opartą na dowodach naukowych. Jestem autorką bloga www.psychologiamuzyki.pl, na którym możesz znaleźć różne ciekawostki ze świata nauki w obszarze psychologii muzyki. Współtworzyłam, bądź samodzielnie napisałam publikacje naukowe i popularnonaukowe, współredagowałam książkę Psychologia muzyki. O sposobie mojej pracy możesz przeczytać w artykule, który ukazał się w Kontekstach kształcenia muzycznego.

Aktualnie współpracuję z naukowcami z Polski i zagranicy realizując projekty naukowe dotyczące elastyczności psychologicznej muzyków. Moją pracę naukową finansowało m.in. Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu Miniatura.

W ramach pracy dydaktycznej współpracuję z Uniwersytetem SWPS oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Co robię, żeby się rozwijać zawodowo?

Moja praca dydaktyczna i naukowa wymaga ode mnie ciągłego doskonalenia. Stale rozwijam też swoje kompetencje psychologiczne i terapeutyczne uczestnicząc w warsztatach, szkoleniach i kursach, min. z zakresu terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), Mindfulness czy Racjonalnej Terapii Zachowania. W grudniu 2023 rozpoczęłam szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych. Listę najistotniejszych dla mojego rozwoju szkoleń i wydarzeń znajdziesz poniżej.

Z kim współpracuję?

Na co dzień pracuję w ramach indywidualnych konsultacji z muzykami na różnych etapach kariery (uczniowie szkół muzycznych, studenci akademii muzycznych, pracownicy szkół muzycznych, muzycy w orkiestrach w Polsce i za granicą). Dotychczas prowadziłam warsztaty i szkolenia w ramach współpracy z orkiestrami, np. NOSPR, uczelniami muzycznymi, np. Akademią Muzyczną w Katowicach, szkołami muzycznymi, a także instytucjami kultury i fundacjami, np. Impresariatem Muzycznym – Jan Romanowski czy Konferencją Tak Brzmi Miasto.

Szkolenia i inne formy rozwoju

W ramach rozwoju własnego uczestniczę w różnorodnych szkoleniach, konferencjach i warsztatach podnosząc swoje kompetencje. Poniżej wybrane szkolenia, które miały i nadal mają istotne znaczenie dla mojej aktualnej pracy w gabinecie i na szkoleniach:

 • Rozwój umiejętności psychologicznych i terapeutycznych:
  • 4-letnia szkoła psychoterapii Behawioralnie – rozpoczęcie w grudniu 2023
  • ACT for rumination and worry – 2024 – Russ Harris – 12 godzin
  • ACT for perfectionism and people pleasing 2023 – Russ Harris – 6-tygodniowe szkolenie
  • Sens życia i rozwój w ramach relacji terapeutycznej: Perspektywa ACT oraz ewolucyjna – 2021 – Kelly Wilson – 18 godzin
  • Terapia akceptacji i zaangażowania ACT w zaburzeniach lękowych: Transformacja cierpienia w witalne życie – 2021 – John Forsyth – 16 godzin
  • First Aid Crisis Training COVID-19 – 2020 – ACBS Polska, Hubert Czupała – 12 godzin
  • ACT for depression and anxiety – 2020 – Russ Harris – 6-tygodniowe szkolenie
  • Racjonalna Terapia Zachowania, stopień I – 2018 – szkolenie
  • Mindfulness-Based Stress Reduction – 2018 – Tomasz Kryszczyński – 8-tygodniowy program uważności
 • Rozwój warsztatu szkoleniowego i tutorskiego:
  • Akredytowany Praktyk Tutoringu i indywidualne superwizje tutorskie – 2022 – 48 godzin
  • Podstawy Design Thinking – 2021
  • Tutoring – edukacja spersonalizowana na uniwersytecie – szkolenie podstawowe i zaawansowane – 2020 – 48 godzin
  • Szkoła Trenerów – 2017-2018 – Metrum® Szkolenia. Coaching. Doradztwo – roczna szkoła, w tym trening interpersonalny i trening rozwoju osobistego – 190 godzin