fbpx

Kim jestem?

Dr Maria Chełkowska-Zacharewicz, psycholog muzyki, trener. Muzykę kochałam od najmłodszych lat, ale dopiero będąc na studiach zrealizowałam moje marzenie o szkole muzycznej. Jestem więc absolwentką szkoły muzycznej w klasie śpiewu.

Zanim skończyłam „muzyczną” to byłam już od kilku lat psychologiem. Połączyłam więc moją pasję do muzyki i psychologii tworząc zestaw często przyprawiający rozmówców o zadziwienie: Psycholog muzyki? A co to, czym się zajmujesz?

Czym się zajmuję w Strefie Harmonii?

Tym, czym chciałam od początku mojej przygody z muzyką i szkołą muzyczną 🙂

Stworzyłam Strefę Harmonii aby pomagać muzykom w efektywnym ćwiczeniu i radzeniu sobie z tremą, bo sama miałam z tym trudności i wiem, że czasem trudno znaleźć odpowiednie wsparcie.

Wspieram więc muzyków, ale też nauczycieli czy rodziców uczniów szkół muzycznych, którzy chcą jeszcze lepiej wspomagać w rozwoju młodych adeptów muzyki.

Skąd moje doświadczenie i wiedza?

Od ponad dekady prowadzę szkolenia, warsztaty i zajęcia dydaktyczne wykorzystując wiedzę opartą na dowodach naukowych. Jestem autorką bloga www.psychologiamuzyki.pl, w którym piszę o różnych ciekawostkach ze świata nauki w obszarze psychologii muzyki. Współtworzyłam, bądź samodzielnie napisałam publikacje naukowe i popularnonaukowe, współredagowałam książkę Psychologia muzyki. O sposobie mojej pracy możesz przeczytać w artykule, który ukazał się w Kontekstach kształcenia muzycznego.

Na co dzień pracuję na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie prowadzę badania naukowe i zajmuję się pracą dydaktyczną, m.in. realizując swój autorski kurs „Psychologia muzyki”.

Co robię, żeby się rozwijać zawodowo?

Poza pracą dydaktyczną i naukową, która rozwija mnie na tylu polach, że sama się temu czasem dziwię, stale rozwijam swoje kompetencje uczestnicząc w warsztatach i szkoleniach. Mam za sobą uczestnictwo w kursach, warsztatach i szkoleniach z zakresu terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), Mindfulness czy Racjonalnej Terapii Zachowania.