fbpx

Kim jestem?

Dr Maria Chełkowska-Zacharewicz, psycholog dla muzyków, trener. Muzykę kochałam od najmłodszych lat, ale dopiero będąc na studiach zrealizowałam moje marzenie o szkole muzycznej. Jestem więc absolwentką szkoły muzycznej w klasie śpiewu.

Zanim skończyłam „muzyczną” to byłam już od kilku lat psychologiem. Połączyłam więc moją pasję do muzyki i psychologii tworząc zestaw często przyprawiający rozmówców o zadziwienie: Psycholog muzyki? A co to, czym się zajmujesz?

Czym się zajmuję w Strefie Harmonii?

Tym, czym chciałam od początku mojej przygody z muzyką i szkołą muzyczną 🙂

Stworzyłam Strefę Harmonii aby pomagać muzykom w efektywnym ćwiczeniu i radzeniu sobie z tremą, bo sama miałam z tym trudności i wiem, że czasem trudno znaleźć odpowiednie wsparcie.

Wspieram więc muzyków, ale też nauczycieli czy rodziców uczniów szkół muzycznych, którzy chcą jeszcze lepiej wspomagać w rozwoju młodych adeptów muzyki.

Skąd moje doświadczenie i wiedza?

Od kilkunastu lat prowadzę szkolenia, warsztaty i zajęcia dydaktyczne wykorzystując wiedzę opartą na dowodach naukowych. Jestem autorką bloga www.psychologiamuzyki.pl, na którym możesz znaleźć różne ciekawostki ze świata nauki w obszarze psychologii muzyki. Współtworzyłam, bądź samodzielnie napisałam publikacje naukowe i popularnonaukowe, współredagowałam książkę Psychologia muzyki. O sposobie mojej pracy możesz przeczytać w artykule, który ukazał się w Kontekstach kształcenia muzycznego.

Aktualnie współpracuję z naukowcami z Polski i zagranicy realizując projekty naukowe dotyczące elastyczności psychologicznej muzyków. Moją pracę naukową finansowało m.in. Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu Miniatura.

W ramach pracy dydaktycznej współpracuję z Uniwersytetem SWPS oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Co robię, żeby się rozwijać zawodowo?

Moja praca dydaktyczna i naukowa wymaga ode mnie ciągłego doskonalenia. Stale rozwijam swoje kompetencje uczestnicząc w warsztatach, szkoleniach i kursach, min. z zakresu terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), Mindfulness czy Racjonalnej Terapii Zachowania.

Z kim współpracuję?

Na co dzień pracuję w ramach indywidualnych konsultacji z muzykami na różnych etapach kariery (uczniowie szkół muzycznych, studenci akademii muzycznych, pracownicy szkół muzycznych, muzycy w orkiestrach w Polsce i za granicą). Dotychczasowo prowadziłam warsztaty i szkolenia w ramach współpracy z orkiestrami, np. NOSPR, uczelniami muzycznymi, np. Akademią Muzyczną w Katowicach, szkołami muzycznymi, a także instytucjami kultury i fundacjami, np. Impresariatem Muzycznym – Jan Romanowski czy Konferencją Tak Brzmi Miasto.