fbpx

Muzyka to nie tylko pasja, piękno i oddanie sztuce, to także (a może przede wszystkim?) ścieżka kariery, która wiąże się z licznymi wyzwaniami emocjonalnymi i mentalnymi. Zmagania z tremą, presją wystąpień, koncertów czy wymagającymi oczekiwaniami mogą znacząco wpływać na jakość życia i pracy muzyka. W takich sytuacjach pomoc psychologa specjalizującego się w pracy z muzykami może okazać się nieoceniona. Być może jesteś tutaj, aby upewnić się, czy praca z psychologiem dla muzyków jest dla Ciebie? Jeśli tak, to mam dla Ciebie garść powodów, dla których warto rozważyć taką współpracę.

1. Zrozumienie specyfiki zawodu artystycznego i muzycznego świata

Zacznijmy od podstawy. Psycholog specjalizujący się w pracy z muzykami rozumie unikalne wyzwania, z którymi mierzą się artyści. Często to osoba, która ma podwójne wykształcenie – psychologiczne i muzyczne. A czasem, tak jak w moim przypadku, ma też swój własny wkład w rozwój wiedzy psychologicznej na temat psychologicznych obciążeń i sposobów wsparcia dla muzyków.

Znajomość specyfiki zawodu pozwala psychologowi muzyki na bardziej skuteczne i dostosowane do potrzeb wsparcie. Dzięki temu, praca z takim specjalistą jest bardziej trafna i efektywna, ponieważ bazuje na rzeczywistych doświadczeniach i problemach środowiska artystycznego.

Nie raz zdarzyło mi się usłyszeć, że moja specjalizacja w psychologii muzyki daje muzykom, z którymi współpracuję poczucie lepszego zrozumienia. Często też pracujemy z wykorzystaniem muzycznych metafor i nawiązań. Ale o tym kiedy indziej 😉

2. Radzenie sobie z tremą i jej wyzwaniami

Trema to powszechny problem wśród muzyków, niezależnie od poziomu doświadczenia. W zasadzie coraz częściej mówi się bardziej ogólnie o emocjach przedkoncertowych, dlatego że sama trema to bardzo wąskie ograniczenie. Ale o tym znów innym razem. Póki co niech nam wystarczy, że trema może mieć też pozytywny wydźwięk i wartość wynikającą z dobrego pobudzenia i energii podczas koncertu.

Jeśli jednak trema jest dla Ciebie wyzwaniem to psycholog muzyki może Ci pomóc. Razem popracujecie nad rozwinięciem technik radzenia sobie z tremą z wykorzystaniem uważności i akceptacji, co może obniżyć negatywny wpływ stresu na występy. Zamiast walczyć z tremą, psycholog nauczy Cię, jak z nią współpracować, co pozwoli Ci zachować spokój i pewność siebie na scenie.

3. Wsparcie mentalne – zupełnie jak psycholog sportu

Trening mentalny to kluczowy element przygotowań do występów. Trening mentalny może kojarzyć Ci się też z psychologią sportu. Słusznie! Psychologia muzyki zaczęła korzystać z osiągnięć psychologii sportu już od jakiegoś czasu, adaptując osiągnięcia przebadane i sprawdzone na sportowcach do świata muzycznego.

Podobnie jak psycholog sportu, psycholog dla muzyków pomoże w budowaniu pozytywnych nawyków myślowych, które wspierają koncentrację, pewność siebie i wytrzymałość psychiczną. Dzięki temu, możesz lepiej przygotować się do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami na scenie i poza nią.

4. Zarządzanie stresem i regulacja emocji

Niezależnie od tremy, muzycy często doświadczają wysokiego poziomu stresu związanego z występami, nagraniami, oczekiwaniami publiczności czy relacjami z innymi muzykami (na uczelni, w orkiestrze czy zespołach). Psycholog dla muzyków pomoże w identyfikacji źródeł takiego stresu i nauczy skutecznych strategii radzenia sobie z nim. Taka praca może obejmować techniki relaksacyjne, planowanie czasu wolnego oraz rozwijanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie.

W ramach pracy w moim gabinecie wykorzystujemy do takiej pracy osiągnięcia współczesnej psychologii i psychoterapii. Bazujemy na uważności, technikach poznawczo-behawioralnych, rozwijamy świadomość tego co dla nas ważne. Skutkiem tego jest nie tylko radzenie sobie ze stresem ale też kolejny powód, dla którego warto z psychologiem muzyki współpracować…

5. Budowanie odporności psychicznej i pewności siebie

Zdecydowana większość osób, z którymi współpracuję wskazuje na początku albo w trakcie pracy pewność siebie jako jeden ze swoich celów pracy z psychologiem muzyki. Pewność siebie wydaje się być kluczowa dla każdego muzyka, zarówno podczas występów, jak i w codziennych działaniach artystycznych. Choć jest to bardzo zniuansowane i mam dystans do pojęcia pewności siebie, która najczęściej przychodzi wraz z działaniami, które ją wyzwalają, to nie stronię od tego tematu.

Psycholog dla muzyków może pomóc w identyfikacji i przezwyciężeniu wewnętrznych barier, które mogą hamować Twoją pewność siebie. Poprzez różne techniki terapeutyczne, takie jak praca z przekonaniami, wizualizacje czy trening mentalny, nauczysz się budować i wzmacniać swoją pewność siebie, co przełoży się na lepsze występy oraz większą satysfakcję z pracy i muzycznego rozwoju.

6. Budowanie zrównoważonego stylu życia

Work-life balance jest niezwykle ważny dla długoterminowego sukcesu i zdrowia psychicznego muzyka. Rzeczywistość branży muzycznej nie zawsze umożliwia myślenie o tym zawodzie z perspektywy harmonii i balansu między życiem prywatnym i zawodowym. Muzycy tak jak inni artyści, czy osoby z innych branż wpadają w pułapkę wypalenia zawodowego. Dlatego to tak ważne, by rozwijać w sobie umiejętności uważności i wyrozumiałości dla swoich trudniejszych momentów dając sobie czas na ukojenie przeciążonego układu nerwowego. To najlepsza profilaktyka wypalenia zawodowego.

Psycholog muzyki może pomóc Ci w opracowaniu strategii zarządzania czasem, równoważenia życia zawodowego i prywatnego oraz dbania o zdrowie fizyczne i emocjonalne. Będzie przy tym brał pod uwagę specyfikę zawodu muzyka i rzeczywistości, w której się porusza. Nie będzie proponował rozwiązań, które nie znajdą w tej specyficznej sytuacji zastosowania. To sprawia, że współpraca z psychologiem dla muzyków pozwoli Ci cieszyć się pełnią życia i kariery.

Warto?

Pewnie, że tak! Współpraca z psychologiem dla muzyków może przynieść Ci liczne korzyści, zarówno w kontekście zawodowym, jak i osobistym. Od radzenia sobie z tremą, przez wsparcie mentalne i zarządzanie stresem, po wzmacnianie pewności siebie i budowanie zrównoważonego stylu życia – psycholog może stać się Twoim cennym sojusznikiem na drodze do sukcesu.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy taka praca jest dla Ciebie – zapisz się na konsultacje indywidualne i porozmawiajmy 🙂 >>klik<<.