fbpx

Gdy mierzysz się z trudnościami takimi jak trema, nieefektywne ćwiczenia, lęk przed oceną to pewnie czasami pojawia się w Tobie myśl – to nie ma sensu. To zupełnie normalne, każdy z nas czasem tak ma.

Ciekawa więc jestem co myślisz sobie wtedy, gdy siadasz do instrumentu i zaczynasz ćwiczyć? Czy zastanawiasz się dlaczego to robisz, czy jest to dla Ciebie w jakiś sposób ważne żeby siedzieć w tej sali ćwiczeniowej i powtarzać materiał? Jak często myślisz sobie, dlaczego to robisz i co leży u podstaw Twojego ćwiczenia, występów?

Ostatnio na blogu pisałam o przekonaniach i o tym że jeżeli masz poczucie że MUSISZ coś robić to będzie to mniej efektywna i pozbawiona radości praca. Kiedy masz poczucie, że robisz coś dlatego, że chcesz to znacznie łatwiej wtedy o motywację i energię do działania. Prosiłam Cię wtedy, żebyś zastanowiła się nad swoimi przekonaniami które siedzą Ci w głowie. Dzisiaj chciałabym to kontynuować. Ale tym razem chcę się skupić na tym, co jest dla Ciebie ważne, co powoduje że siadasz przy instrumencie, że idziesz ćwiczyć, że wychodzisz na scenę?

Wartości i cele

Dziś chcę żebyśmy się skupiły na wartościach i celach z nimi związanych, które chcesz realizować w swoim życiu.

O tym, że cele i planowanie ich realizacji są ważne w praktyce muzyka też już pisałam (cele i planowanie). Świadomość celów ułatwia planowanie, a gdy nam się nie chce i mamy gorszy dzień to ten cel, który mamy dobrze zaplanowany jakoś łatwiej jest nam zrealizować.

Ale jak tak się zastanowimy to cele same w sobie też z czegoś wyrastają. Są one bezpośrednio związane z tym co jest dla nas najważniejsze w życiu.

Wartości to nie cele

Zanim jednak zaczniesz formułować odpowiedź na te wszystkie moje pytania to chcę, żebyś wiedziała, że wartości, którymi się kierujemy to nie są cele. Możesz chcieć zdobyć wygraną w konkursie, uzyskać miejsce w prestiżowej orkiestrze, bądź wygrać przesłuchanie i to wszystko będą cele. Ale te cele składają się na realizację wartości, na przykład mistrzostwa, rozwoju, czy piękna.

Co jest dla Ciebie ważne w życiu?

Tutaj jest miejsce na chwilę zastanowienia – Pomyśl – co jest dla Ciebie najważniejsze? Czy jest to dążenie do mistrzostwa, wyrażanie siebie, piękno, a może niezależność, przygoda i wolność?

Wyobraź sobie siebie za kilkadziesiąt lat na imprezie rodzinnej gdzie cała rodzina i wszyscy Twoi znajomi świętują Twoje 80-te urodziny. Pomyśl sobie co chciałabyś wtedy o sobie usłyszeć gdyby mieli powiedzieć jedno zdanie: za co Cię najbardziej podziwiają i kochają. Co chciałabyś, żeby mówili?

Co to w ogóle za pomysł, prawda? Przecież jeszcze tyle życia przed Tobą! Z drugiej strony – czy nie warto żyć już dzisiaj tak jak chcielibyśmy być zapamiętani?

Przechodzimy więc tutaj do ważnych pytań: co liczy się dla Ciebie w kontekście całego życia? Co chcesz sobą reprezentować? Jakie cechy charakteru, zalety, chcesz w sobie rozwinąć? Jak chcesz rozwijać się, jednocześnie stawiając czoła wyzwaniom?

Życie w zgodzie z wartościami pozwala lepiej radzić sobie z trudnościami

Dlaczego chcę, żebyś się nad tym zastanowiła? Bo wszelkie trudności, z którymi się zmagasz sprowadzają się do odpowiedzi na te pytania. Gdy pojawia się trudność, z którą się zmagasz, gdy po raz kolejny masz wrażenie, że nie dajesz rady, albo przygotowania rozwalają zupełnie Twoje nerwy – pomyśl sobie o tym szerszym kontekście, o tym co jest dla Ciebie ważne. Zastanów się, jak – pomimo tych trudności, z którymi się mierzysz – możesz działać w kierunku tego co dla Ciebie najważniejsze.

Działaj zgodnie z wartościami

Poświęć dzisiaj, chwilę na to aby zastanowić się jak to co teraz robisz może pozwolić Ci rozwijać się w perspektywie czasu? Czy są rzeczy, które możesz zacząć robić, albo robić częściej, aby realizować ważne dla siebie wartości? Czego potrzebujesz się nauczyć, żeby móc rozwijać się właśnie w ten sposób, niezależnie od tego co dla Ciebie trudne?